Мета уроку:
формувати предметні компетентності: добирати матеріал для твору, використовуючи спостереження, інформацією з різних джерел, складати план твору-опису, конструювати тексти-описи публіцистичного стилю, редагувати тексти;
ключові компетентності: спілкування державною мовою (лексико-граматичні уміння, розширення словникового запасу), математичну компетентність (створення опори для написання опису), уміння вчитися впродовж життя (використання мережевих словників), соціальна й громадянська компетентність, загальнокультурна компетентність (визначення ролі мистецтва у громадянському суспільстві);
розвивати уміння спостерігати, виділяти головне з поміж другорядного, систематизовувати матеріал, інтерпретувати інформацію;
сприяти вихованню усебічно розвиненої особистості, усвідомленню ролі інтеграції знань, наполегливості й старанності у виконанні завдань.
Тип уроку: розвиток мовлення.
Форми роботи: традиційні: індивідуальна, фронтальна, групова; е-навчання.
Методи: проблемного викладу, частково-пошукові.
Прийоми: “Віртуальна подорож”, “Збір лексичного матеріалу”, “Словникове намисто”, “Мозаїка”, “Продовж речення”, “Лови помилку”, “Лексико-граматичне редагування”.
Обладнання: робочий лист,відео-проект
Попередня робота:
Ознайомлення з творчістю Євгенії Гапчинської:
- ознайомлення з усіма роботами художниці;
- коментар морських термінів.
Завдання: створити “Словничок на морську тематику”.
Перебіг уроку:
І. Організаційний етап.
ІІ. Етап актуалізації навчального досвіду.
- Прийом «Аналіз картин Євгенії Гапчинської »
( Чому Є. Гапчинську називають постачальником щастя №1 в Україні?
Чи подобаються вам її картини?
Які діти на її картинах?)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Мотивація: дивлячись на картину Є. Гапчинської «Я слухаю море»,будемо вчитися виражати свої емоції на письмі так, щоб інші захотіли поїхати на море і послухати його.
ІV. Етап пояснення нового матеріалу та способів виконання дій.
Живопис складається із 5-ти головних елементів: це передача форми, кольору, світла, матеріалу, простору. Сьогодні ми звернемо увагу на один із цих елементів - колір, використання кольору під час опису картини. Є такий вираз «Музика живопису». Адже подібно до того, як музика оперує 7-ма нотами, так і живопис оперує 7-ма основними кольорами.
І як музика охоплює цими нотами всю звукову стихію, так і живопис за допомогою кольорів охоплює складний світ, де панує безліч відтінків.Перегляньте відео-проект С.Кондратіва
Пропоную поекспериментувати з кольорами. На парті у вас фарби, спробуйте змішати кольори: синій і жовтий, жовтий і червоний, зелений і жовтий...
Утворилося ціле розмаїття кольорів.А якщо ви розведете їх водою? Утворюються прозоріші, ніжніші відтінки.
А якого кольору вода?
А якого кольору вода у нашому ставку?
Якого кольору вона на картині?
- Прийом «Збір лексичного матеріалу».
Бесіда.
1. Чи доводилося вам колись бувати біля моря?
2. З чим асоціюється у вашій уяві море?
3. Може, картина Є. Гапчинської про вас?
Технологія «Асоціативний кущ». Робота на дошці і в зошитах.
(Діти називають і записують на дошці та в зошитах слова, будуючи «асоціативний кущ»: літо, корабель,відпочинок,сонце, пісок, медузи, пляж, хвилі, водорості,шум хвиль, шторм…
3. Які звуки ви чуєте, коли уявляєте море? Обгрунтуйте відповідь.
Застосування. Послухайте звуки моря та опишіть характер і настрій моря (робочий листок, дошка):
Море: Грайливе, іскристе , променисте, веселе, яскраве, усміхнене, світле, блискуче, святкове, темне, сяюче, різнокольорове, жваве, різнобарвне, непостійне, спокійне, бурхливе.
-Учні зачитують підібрані слова.
- Прийом Словникове намисто».
Завдання:
1. Зібрати через ілюстративний матеріал слова-намистинки, які необхідні для опису моря.
2. Використати е-словник, пояснити лексичне значення слів та правопис прикметників.
Робочий листок лексичного матеріалу.
1. Море: грайливе, іскристе , променисте, веселе, яскраве, усміхнене, світле, блискуче, святкове, темне, сяюче, різнокольорове, жваве, різнобарвне, страшне, непостійне, спокійне, бурхливе, могутнє і величне, непостійне, спокійне, могутнє і величне, ніжне.
2. Небо: яскраве, червоне, темно – зелене, золотаво – рожеве.
3. Сонце:вранішнє сонце, ніжне, помаранчеве , сонячне світло,поцілунок мами
4. Кольори: рожевий, фіолетовий всі кольори веселки,золотисті, бузкові, лілово – фіолетові, жовтий, рожевий.
Опорні слова: море, небо, грає, переливаючись, літаючи, синіючи, зеленіючи, плескіт, вабить око, шумить, хвилі, залишаються у серці назавжди.
Образовтроча лексика: марина, мариніст, морський пейзаж, холодні кольори, теплі кольори, перспектива, злиття кольорів, яскраві кольори, барви, відчуття простору, контрастні кольори, акварель, кут зору, точка зору, відтінки кольорів, світлі плями, відблиски,
(Словникова робота:
· Словникова робота.
Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, що оточує людину: дерева, пагорби, гори, річки, краєвиди, села й міста,море.
Пейзаж — один із композиційних компонентів художнього твору: опис природи, будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу.
Зображення морського пейзажу називається марина.
Мариністичний жанр – жанр образотворчого мистецтва із зображенням морських пейзажів.
Мариніст–художник, що зображає марини (картини морського пейзажу), Слайд № 13).
- Прийом «Мозаїка» (форма: робота в групах).
Завдання:
1.Охарактеризувати “ слова-намистини” за розміром, формою, матеріалом, кольором.
2. Визначити орфограми в прикметниках, пояснити написання.
V. Етап формування нового набутого навчального досвіду.
- Запитання:
1. Для того, щоб створити твір-опис, які типи мовлення варто використати?
2. А що характерно для опису? Які його складові?
Використайте опорні слова: властивості, предмет, явище, назва предмета, явища, висловлювання, ознаки, власне враження.
(ОПИС - це висловлювання про певні ознаки, властивості предмета чи явища.
Основні складові опису: назва предмета, явища - ознаки - власне враження.)
- Робота з підручником:
Чи залежить творення тексту від стилю? Яким є текст у художньому стилі, а який у публіцистичному? Як змінюється текст?
Мета художнього опису приміщення – передати враження від приміщення, певне ставлення до нього та людей, які в ньому мешкають. Особливості: широке використання художніх засобів.
Мета публіцистичного опису приміщення – описати приміщення з одночасним впливом на читача (має з'явитися бажання відвідати театр). Особливості: точно, доступно, яскраво інформувати, повідомити про щось.
Слово публіцистичний походить від латинського слова, що означає "суспільний,
державний". МЕТА стилю: інформувати, вплинути на слухача, переконати в чомусь, спонукати до дії. ОСОБЛИВОСТІ стилю: точність, логічність, емоційність, образність, спонукальність, піднесеність.
ЖАНРИ стилю: стаття, нарис, інтерв'ю, репортаж, виступ, промова, доповідь.
VІ. Етап узагальнення і систематизації набутого навчального досвіду.
- Робота з робочим листом:
(Орієнтовний план:
1. Вступ. Морська велич.
2. Основна частина. Опис вражень.
а) захоплення красою;
б) величезний простір;
в) морські кольори.
3. Висновок. Значення поїздки до моря.
2. Прийом «Продовж речення» (заповнення схеми-опори робочого листа):
1. Море – це (місце, де можна помріяти, відволіктися від реальності ) __________________________________________________________
2. Не кожен вміє слухати море _______________________________________________
3. Найкраще воно звучить __________________
4. Ця водна стихія може мати ____________________ кольори.
5.Єднання сонця і моря схоже___________________________________________________
6. Дивовижне місце, бо ____________________________________________________ .
7. У морі живуть _______________________
8. Біля моря можна покричати, і воно_________________________________________
____________________________________________________________________
9. Ця дивовижна стихія розповіла мені________________________________________
10. Я слухав і пригадував_____________________________________________________
11. Дивлячись на море і сонце,бачиш_________________________________________
12.Вранці воно_____________________________________________________________ __________________________________________________________________________
13. Увечері море говорить по-іншому ________________________________________
і має інші відтінки
14. Мені сподобалося _______________________________________________________
15.Послухайте і роздивіться _________________________________________________
16. Адже такого природного поєднання_______________________________________
17. Є. Гапчинська подарувала мить____________________________________________ _____________________________________________
3. Написання твору-опису на чернетках (звуки шуму моря).
VІІ. Етап корекції набутого навчального досвіду.
1. Зачитування творів із чернеток (2-3), використовуючи прийом «Лови помилку».
2. Запитання для аналізу твору:
- Чи наявні в тексті твору вступ, основна частина й кінцівка?
- Який стиль використано для створення твору?
- Як втілено у творі головну думку ?
- На які помилки ви звернули увагу в текстах однокласників? (Коментар лексичних, граматичних, орфографічних помилок.)
3. Прийом «Лексико-граматичне редагування».
Завдання: відредагуйте речення із творів ровесників.
VІІІ. Підсумковий етап.
Прийом «Віртуальна екскурсія» (фоторепортаж про море https://ru.depositphotos.com/stock-photos/%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5.html).
ІХ. Оцінювання результатів знань.
Х. Домашнє завдання.
Дописати твір-опис «Морський пейзаж» на основі особистих вражень.